Wernisaż i wystawa prac Eli Hołoweńko

wpis w: pierwsza strona | 0

W ramach Wolskich Dni Seniora w dniach 20-22 października zapraszamy na wernisaż i wystawę prac Eli Hołoweńko, malarki, aktywistki i społeczniczki. Wystawa pt.: “WSPÓŁUZALEŻNIONA MIŁOŚĆ – obrazy na betonie”.Wernisaż odbędzie się 21 października 2017 r. o godzinie 16.

 

O godzinie 17. pokaz filmu “Założę czerwone spodnie”, w którym Ela Hołoweńko jest jedną z bohaterek.

 

ELŻBIETA HOŁOWEŃKO – artystka wszechstronna – www.elaholowenko.pl

 

Urodziła się w Trzebnicy, wychowała w Olsztynie, w Warszawie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych Wydział Grafiki (1977). W trakcie studiów realizowała prace dla TV (grafika telewizyjna, scenografia), uprawiała malarstwo sztalugowe, współpracowała z wydawnictwami.

 

W 1981, idąc “za sercem” zamieszkała na Spiszu, we wsi Rzepiska – na Pawlikach, w jednej z najwyżej położonych górskich osad w Polsce. Założyła tam rodzinę, wychowywała dzieci, tworzyła Zielniki, haftowała, malowała obrazy, meble, miniatury na szkle…

 

Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w BWA w Zakopanem (1990-2000).

 

Na Ogólnopolskim Festiwalu Miniatury w Centrum Sztuki w Bytomiu (1994) otrzymała II nagrodę za prace z cyklu “Zielniki”.

 

W 2003 r. w Wydawnictwie Bosz wydała, wraz z Wisławą Szymborską, plastyczno-poetycką książkę “Zielniki” – nagroda Książki Roku na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek 2003.

 

Od 2000 roku ponownie mieszka i pracuje w Warszawie zajmując się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym (murale),  tworzy “Zielniki”, cykle portretów i aniołów, maluje meble, projektuje pocztówki. Współpracowała z gazetami i czasopismami wnętrzarskimi (“Wysokie Obcasy”, “Cztery Kąty”, “Kuchnia”, “Claudia”, “Wnętrza”, “Poradnik Domowy”, “M jak Mieszkanie”)  oraz z agencjami reklamowymi, opracowując aranżacje, kąciki praktycznych porad “zrób to sam”, stylizacje mieszkań i wizualizacje przestrzenne.

 

Prowadzi warsztaty z art-recyklingu dla seniorek/seniorów, dzieci jak też dla niewidomych i niedowidzących, uczy malarstwa i rysunku.

 

Twórczyni cyklu obrazów na betonie dotyczących przemocy pt. „WSPÓŁUZALEŻNIONA MIŁOŚĆ – obrazy na betonie”.

 

 

Indywidualne wystawy warszawskie:

2002 – Galeria Teatru Buffo
2005 – Stara Prochoffnia
2007 – Tygmont
2011 – Europejski Kongres Kobiet – Sala Kongresowa, Warszawa
2011 – Green Peas
2012 – ASP – Klub Eufemia – w ramach kampanii “16 dni przeciw przemocy”
2013 – Zielone Centrum M1 – w ramach kampanii “16 dni przeciw przemocy”
2017 – Galeria Okej Brwinów

 

Jest twórczynią wszechstronną, otwartą na nowe koncepcje, niepowtarzalną.
Członkini ZPAP – Oddział Warszawa

 

Poza tym – społeczniczka, seniorka aktywistka, związana  ze środowiskami feministycznymi. Niezgoda na patriarchat, przemoc, dyskryminację, biedę i ubóstwo dzieci, wykluczenie i niesprawiedliwość społeczną, wyzysk i dewastację środowiska zaprowadziła ją do Partii Zieloni.

 

Była ankieterką fundacji STER – ankiety dotyczące przemocy seksualnej wobec kobiet w Polsce na podstawie których powstał spektakl “Gwałt Głosy” grany w Teatrze Powszechnym w Warszawie, w którym jest jedną z aktorek amatorek.

 

Brała udział w warsztatach teatralnych dla seniorek – w dwóch edycjach zakończonych spektaklami.

 

Członkini zespołu społecznego Teatru Forum w projekcie Scena dla Twardziela. Jedna z bohaterek filmu “Założę czerwone spodnie” w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej.

 

Miłośniczka ludzi i ich działań artystycznych a w szczególności folkloru całego świata. Ulubione instrumenty: skrzypce, suka biłgorajska, rebab, flet i fortepian.

 

Uważa, że bez twórczości nie da się żyć, a życie wciąż otwiera przed nami nieustanne możliwości działania.