Smoczy Salon z pokazem filmu “Założę czerwone spodnie”

Smoczy Salon z pokazem filmu “Założę czerwone spodnie”

wpis w: pierwsza strona | 0

To był bardzo wzruszający i pogodny wieczór – 19 stycznia, tuż przed tegorocznym Dniem Babci i Dziadka, do Spółdzielni Socjalnej WOLA ściągnęła liczna grupa osób zachęconych informacją, że pokażemy film, który obala stereotypy dotyczące seniorek. O czym właściwie jest film i czy jest pozytywny?  – dopytywano przed projekcją.

 

“Założę czerwone spodnie” to film dokumentalny, który powstał w Gdańsku, dzięki Stowarzyszeniu WAGA, które działa na rzecz równości kobiet i mężczyzn i promuje prawa kobiet w życiu publicznym. Pokaz przy Smoczej w siedzibie naszej spółdzielni był pierwszą warszawską prezentacją tej produkcji.

 

O czym jest film? 10 kobiet po 60 roku życia odważyło się powiedzieć, jak można aktywnie i pożytecznie działać, wychodząc poza mit starszej pani, która stereotypowo ma spełniać się opiekując się wnukami, lub cudzymi dziećmi, a dzień spędza na ławce w parku albo kanapie przed telewizorem. Film “Założę czerwone spodnie” przygotowany przez pomysłodawczynię projektu Elżbietę Jachlewską i Elżbietę Rutkowską – reżyserkę filmu jest dynamiczny, optymistyczny i wzruszający. Widownia pokazu na Woli, osoby w różnym wieku gromkimi oklaskami ocenili film, potwierdzając jego mocny przekaz, że w każdym wieku można wiele z siebie dawać innym i dobrze się przy tym bawiąc.

 

Po projekcji była okazja do rozmowy z trzema bohaterkami filmu: Elżbietą Hołoweńko, Wirginią Szmyt, bardziej znaną jako DJ Wika oraz Krystyną Mazurówną. Panie obdarzyły nas niezrównanym poczuciem humoru, żartami na temat swojego wieku i refleksją, że chociaż czasem bywa trudno i jest pokusa, by zostać na kanapie, warto wychodzić z domu, szukać innych ludzi, dawać się wyciągnąć na spotkania, a przede wszystkim korzystać z każdej chwili, by wreszcie być sobą.

 

Metryka mną nie rządzi – oświadcza w filmie 78. letnia Dj Wika i mówi o kalendarzu zapełnionym terminami imprez, na których ma grać. Elżbieta Hołoweńko jest przekonana, że jeszcze wiele może się zdarzyć w jej życiu, dobrego. Krystyna Mazurówna tylko w czerwcu ubiegłego roku 17 razy podróżowała samolotem. W trakcie spotkania jedna z uczestniczek zaproponowała odśpiewanie 100 lat, kiedy dowiedzieliśmy się, że Pani Krystyna 20 stycznia obchodzi 78 urodziny. Czemu tylko 100? – oburzyła się Mazurówna, a był to jeden z wielu dowcipnych jej komentarzy tego wieczoru.

 

Uczestników i uczestniczki spotkania z filmem „Założę czerwone spodnie” i jego niezwykłymi bohaterkami zaprosiliśmy, by podzielili się tym, na co się odważą, co już zmienili, albo chcą zmienić w swoim życiu. Na kartce TAK, odważę się zostawili takie wpisy:

  • Na prawie wszystko
  • Żeby mieć własne zdanie!
  • Wychodzić z domu, być wśród ludzi… Cieszę się!!!
  • Odważyłam się już na wiele. Na co jeszcze? Wszystko przede mną i czekam jakie propozycje przyniesie życie
  • Kupię! I ubiorę i będę nosiła czerwone spodnie (rurki) 🙂

Wpisano także refleksje po filmie:

  • Wzruszyłam się, dziękuję
  • Dzięki za piękny film. Fajnie, że seniorzy są aktywni (serduszko)
  • Świetny film
  • Obejrzę jeszcze raz i pokażę znajomym

 

Bardzo polecamy obejrzenie filmu “Założę czerwone spodnie”

 

Galeria zdjęć z pokazu filmu “Założę czerwone spodnie” i rozmowy z jego bohaterkami (fot. Anna Góral)