Smoczy Salon o architekturze

wpis w: pierwsza strona, wydarzenia | 0

„Od kolonii Wawelberga do szklanych domów” – 21 września o godz. 18.00 zapraszamy na wykład architekta i malarza Jarka Malickiego, m.in. twórcy naszego wyjątkowego muralu.

 

Bankier i filantrop, Hipolit Wawelberg, już w 1898 założył kolonię domów dla robotników na warszawskiej Woli. Zbudowano tam osiedle realizujące wiele z progresywnych założeń humanistycznej architektury i urbanistyki. Kolonia Wawelberga jest wyjątkowo wczesnym przykładem nowoczesnego budownictwa dostępnego też dla uboższych warstw – idei, która charakterystyczna stała się dopiero dla następnych epok.

 

Kilka dziesięcioleci później, już w Polsce międzywojennej, bardziej postępowi architekci modernizmu postulowali budowę wygodnych, zacierających polaryzację społeczną, dobrze zaprojektowanych, nowoczesnych osiedli – to „Szklane domy” w nawiązaniu do prozy Stefana Żeromskiego. Nowoczesność miała stać się znakiem dostępnej dla wszystkich wygody, a nie burżuazyjnego przywileju. Te tendencje architektoniczne już wtedy sytuowały Polskę w gronie architektonicznej awangardy.

 

Co ważne, idee te, zapoczątkowane realizacją Kolonii Wawelberga, też w dzisiejszym świecie zdominowanym przez paradygmat zysku, wciąż pozostają aktualne.

 

Zapraszamy do Cafe PoWoli, wstęp wolny.
Warszawa, ul. Smocza 3 (róg Nowolipki)
facebook.com/CafePowoli