Smoczy Salon literacki – Robert Kania

wpis w: wydarzenia | 0

17 marca o godz. 17:30 zapraszamy na Smoczy Salon literacki Roberta Kani – “Wołynie i inne wiersze”. Spotkanie poprowadzą Karol Samsel oraz Wojciech Zamysłowski. Wstęp wolny.

 

“Robert Kania nie odcina się od przeszłości, wie, że mądrość buduje historia, często niechętnie przyswajana, literatura zarówno polska jak i światowa. Nasza – powiedzmy – mądrość skądś się bierze, przyrasta w czasie. Często mieszamy nieswoje z swoim, produkując zmodyfikowany odbiór świata.

 

Poeta nie udaje, że wszystko wie. Otwarcie ukazuje inspiracje. Jakby mówił: W moich rozważaniach o śmierci pomogli mi…(I tutaj cały łańcuch dawnych i współczesnych znakomitości.) Gatunki literackie były od dawna, ale do nich dokładam wołynie. Były różne sposoby układania wierszy, a więc korzystam z nich. („Wołynie i inne wiersze” Roberta Kani, Jolanta Szwarc)

 

Potraktowanie wołyńskiej tragedii jako symbolu innych tragicznych wydarzeń w różnych zakątkach świata: ludobójstwo w Tutsi i Hutu, Srebrenicy, ataki terrorystyczne w Paryżu… znajdziemy w wierszu „z Krynickiego wołynie”.

 

 

z Krynickiego

 

wołynie

 

obudziłem się nagle na nieznanym dworcu*
może to była Sabra a może Szatila
obok mnie jeden Hutu i jeden Tutsi
jeden Turek i jeden Ormianin
jeden Niemiec i jeden Żyd
miałem broń szukałem kogoś

 

/ do pary /

 

* Ryszard Krynicki, * * * (nagi, obudziłem się nagle w kolejce po chleb)

 

 

Robert Kania – rocznik 1964. Autor tomików poetyckich: “Spot” (Stowarzyszenie Salon Literacki, Warszawa 2014) – nominacja w konkursie “Złoty Środek Poezji” 2015 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku, “39 haiku” (Wydawnictwo Kontekst, Poznań 2015) oraz “Wołynie i inne wiersze” (Wydawnictwo Anagram, Warszawa 2017). Publikował m.in. w “biBLiotece” Biura Literackiego, “sZAFie” i “Tekstualiach” oraz w kilkunastu międzynarodowych magazynach haiku (w tym w japońskich: “Kuzu” i “Senryu To” i w amerykańskim “Frogpond”). Juror i laureat międzynarodowych konkursów haiku. Współtworzy Seminarium Literackie TenSamCel. Współpracownik Internetowej Gazety Kulturalnej Salon Literacki. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Haiku.

 

 

Recenzje tomików wierszy Roberta Kani:

 

“Spot”
Piotr Wiktor Lorkowski – nowelitery.blogspot.com
Małgorzata Południak – malgobooks.blogspot.com
Leszek Żuliński – latarnia-morska.eu

 

“Wołynie i inne wiersze”
Anita Katarzyna Wiśniewska – salonliteracki.pl
Jolanta Szwarc – latarnia-morska.eu
Piotr Wiktor Lorkowski – nowelitery.blogspot.com

 

 

Zapraszamy do Cafe PoWoli
Warszawa, ul. Smocza 3 (róg Nowolipki)
Odwiedź naszą stronę na FB