Smoczy Salon Literacki z Panią Stefą

Smoczy Salon Literacki z Panią Stefą

wpis w: pierwsza strona | 0

Kim była matka Domu Sierot na Warszawskiej Woli?

Tym razem na Smoczym Salonie zagości Magdalena Kicińska, reporterka, autorka książki “Pani Stefa” o współpracowniczce Janusza Korczaka – Stefanii Wilczyńskiej.
Niezwykłej kobiecie, bez której warszawski Dom Sierot przy Krochmalnej na pewno nie mógłby istnieć!

„Któregoś dnia Wilczyńska wywiesza na tablicy ogłoszeń kartkę: Kobieta, która ma tyle dzieci, nie może być “panną”, od dziś mówcie do mnie “pani Stefo”

Osoby recenzujące książkę zachwycają się talentem Magdaleny Kicińskiej, która ze ścinków, fragmentów urwanych zdań i dokumentów tworzy piękny portret i przywraca pamięć o Stefanii Wilczyńskiej:
„Pani Stefa” nie jest biografią, jest reportażem. Jest też kolażem dokumentów, niedopowiedzeń i rozmów z ostatnimi żyjącymi wychowankami, których pamięci się kłócą.

Magdalenie Kicińskiej zawdzięczamy prawdziwy i nieprzesłodzony portret Stefanii Wilczyńskiej. Autorka nie tylko wydobywa ją z Korczakowskiego cienia, ale kreśli portret osoby z krwi i kości.

 

Autorka:
Magdalena Kicińska (ur. 1987) – reporterka, współpracowniczka „Gazety Wyborczej”. Jej teksty reporterskie znalazły się w kilku antologiach. Absolwentka nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Nominowana do Nagrody im.Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 roku za książkę Pani Stefa otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy i Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia i Nagrody Conrada. W 2016 nominowana do Nagrody Melchiory.

Wstęp bezpłatny:)

Serdecznie zapraszamy!