Smoczy salon filmowy

11 października (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy do Cafe PoWoli na pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego “Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego.

 

Film prezentuje niezwykłe losy najsłynniejszej kobiety naukowca, pierwszej profesor w historii Sorbony, laureatki dwóch Nagród Nobla w dziedzinie fizyki i chemii.

 

Ten film poświęcony jest kobietom, które dzięki swojej odwadze, pasji i determinacji sprawiają, że świat staje się lepszy – powiedział Krzysztof Rogulski reżyser i autor scenariusza.

 

Maria Skłodowska, młoda kobieta urodzona w zniewolonym kraju ruszyła odważnie do Francji, wchodząc niemal siłą w świat nauki zarezerwowany dotąd wyłącznie dla mężczyzn. Ułatwiła tym samym drogę następnym pokoleniom uzdolnionych kobiet. Nigdy nie dała się pokonać ani ludziom ani okolicznościom.

 

Reżyser postanowił ruszyć jej śladem, aby zobaczyć jak wygląda sytuacja kobiet w nauce po stu latach od otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiego Nobla. W tytułową rolę wcieliła się polska aktorka francuskiego pochodzenia Elisabeth Duda, a jej męża, Piotra Curie zagrał znany, francuski aktor Eric Deshors. Ojca Marii zagrał Jerzy Rogulski.

 

W filmie zostały umieszczone wywiady z niezwykłymi, współczesnymi osobistościami ze świata kultury i nauki m.in.: z Claudie Haignere – pierwszą, francuską astronautką, z prof. Helene Joliot-langevin – wybitną fizyczką, wnuczką Marii Skłodowskiej-Curie a także rozmowy z tegorocznymi laureatkami Nagrody Fundacji l’Oréal-UNESCO dla „Kobiet i Nauki.”

 

Na ekranie będzie można zobaczyć również słynną, francuską piosenkarkę Juliette Greco, która mówi o niezwykle ważnej roli, jaką odegrała w życiu współczesnych kobiet Skłodowska-Curie w kwestii pokonywania barier i przełamywania stereotypów.

 

“Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”
reżyseria: Krzysztof Rogulski
scenariusz: Krzysztof Rogulski, Urszula Lesiak
zdjęcia: Piotr Jaxa
muzyka: Krzysztof Aleksander Janczak
kostiumy: Dorota Roqueplo
charakteryzacja: Mira Wojtczak
produkcja: Filmstom Productions, Alchimic Films, Mazowiecki Fundusz Filmowy

 

Krzysztof Rogulski
Reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta, producent filmowy i teatralny. Autor kultowej “Wielkiej Majówki” a także “Dzieci wiatru” i “Przed Odlotem”. Laureat wielu międzynarodowych nagród filmowych m.in. “Złotej Palmy” w Cannes za “Szkice do polskiego plakatu”. Ukończył studia na wydziale Reżyserii Filmowej PWSTFiTV w Łodzi oraz na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez ostatnich 27 lat mieszkał i tworzył w Paryżu. Dziś na nowo mieszka i pracuje w Warszawie.