Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja

wpis w: wydarzenia | 0

9 marca o godz. 17:30 zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu Małgorzaty Dobrowolskiej i rozmowę z jego reżyserką oraz gościem specjalnym Aniją Miłuńską.

 

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: mistrzynie.zycia.duchowego@gmail.com

Klubokawiarnia Cafe PoWoli

 

Film dokumentalny „Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja” zrealizowałam w intencji pokoju na świecie – powiedziała Małgorzata Dobrowolska.

 

Film opowiada historię kobiet, które w imię wprowadzenia w życie nauk Buddy, ale wbrew oficjalnemu stanowisku Saṅghi mnichów, przyjęły pełne święcenia na bhikkhunī – mniszki buddyjskie w tradycji theravādy. Bohaterki filmu to Bhikkhunī Kusuma (święcenie: 1996), Bhikkhunī Dhammananda (święcenie: 2003) oraz Bhikkhunī Gautami (święcenie: 2016) – pierwsze we współczesnej historii w pełni wyświęcone mniszki w swoich krajach.

 

Światowa premiera filmu „Mistrzynie życia duchowego” (angielski tytuł „Bhikkhunī. Buddhism, Sri Lanka, revolution”) odbyła się w Indiach na festiwalu AFC Global Fest, gdzie film zdobył pierwszą nagrodę w kategorii międzynarodowych filmów dokumentalnych (więcej o filmie).

 

facebook.com/mistrzynie
Zwiastun filmu

 

 

W rozmowie po filmie poruszymy następujące tematy:

  • Czy pokój na świecie jest możliwy? Przykład neolitycznej, przedpatriarchalnej, pokojowej Cywilizacji Starej Europy i jej cechy charakterystyczne.
  • W jaki sposób sztuka może przyczynić się do pokoju na świecie?
  • Dlaczego w wielu kulturach kobiety nie mogą być w pełni wyświeconymi mniszkami i kapłankami?
  • Jakie możliwości praktyki duchowej mają kobiety w Europie, a jakie w Azji?

 

W rozmowie wezmą udział Anija Miłuńska i Małgorzata Dobrowolska, autorka filmu

 

Anija Miłuńska – filozofka, przez wiele lat praktykowała buddyzm zen, a także inne formy medytacji, zgłębiała rdzenne duchowe tradycje, aby wreszcie odnaleźć korzenie europejskiej duchowości w kulturze Starej Europy. Przywraca światu współczesną wersję mitu Bogini oraz sposób celebrowania życia w zgodzie z rytmem życie – śmierć – odrodzenie: na warsztatach, misteriach, a także wykładach (www.sladamibogini.pl)

 

Małgorzata Dobrowolska – autorka filmu dokumentalnego „Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja”. Absolwentka psychologii oraz technik multimedialnych. Podróżuje po świecie, żeby udokumentować sytuację kobiet w głównych religiach świata oraz w nurtach duchowych poza nimi. Głęboko wierzy, że kluczem do osiągnięcia pokoju na świecie jest przywrócenie równowagi pomiędzy kobiecą i męską energią oraz zmiana na poziomie duchowym. (facebook.com/mistrzynie).

 

 

Rozmowa po spotkaniu zostanie nagrana i udostępniona na YouTubie. Udział w spotkaniu jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na nagranie. Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu, ale nie życzysz sobie być na nagraniu, bardzo proszę o informację: mistrzynie.zycia.duchowego@gmail.com

 

 

„Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja”
Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, produkcja: Małgorzata Dobrowolska
Muzyka: Kalina Światnicka, Hubert Jabłoński (flety etniczne: Wojtek Sakowicz)
Tłumaczenie: Piotr Jagodziński, Anna Kamińska, Małgorzata Dobrowolska
Redakcja: Alicja Brylińska
Edycja dźwięku: Krzysztof Horn
Produkcja: Polska (2017)
Finansowanie: Khyentse Foundation – Ashoka Grant

 

W trakcie spotkania można będzie zakupić wegańskie i wegetariańskie przekąski.

 

Zapraszamy do Cafe PoWoli
Warszawa, ul. Smocza 3 (róg Nowolipki)
facebook.com/CafePowoli