Kobiety w Powstaniu Warszawskim

wpis w: pierwsza strona, wydarzenia | 0

1 sierpnia o godz. 18.00 zapraszamy na pokaz filmu „Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego”. Film dokumentalny zrealizowany w 2009 roku w ramach projektu Fundacji Feminoteka wyświetlimy z okazji 74. rocznicy Powstania Warszawskiego.

 

13 kobiet, które żyły w Warszawie w czasie Powstania Warszawskiego opowiada, jak to życie wyglądało z perspektywy kobiet: matek, córek, żołnierzy, bohaterek. Przedstawione zostały wyjątkowe historie i miejsca, m.in.: poród w czasie powstania, walki na Starówce, szpital powstańczy, przeżycia tych ukrywających się i tych, które ukrywały, dramaty i proza życia codziennego w gruzach.

 

Historie zostały przedstawione w sposób bezpretensjonalny, ukazujący prawdziwe oblicze wojny, cierpienie mieszkańców cywilnych, ostatnie chwile obrony Mokotowa, Starówki. Bohaterki opowiadają o pierwszych chwilach powstania i życiu w Warszawie z perspektywy osobistej. Pytane opowiadają w jakiej były sukience 1 sierpnia, co jadły, jak zdobywały pożywienie, jak radziły sobie w trudnych dla kobiet chwilach, przy braku higieny. Ta osobista perspektywa Powstania pozwoliła poczuć się widzom wysłuchującym historii, ich uczestnikiem/uczestniczką.

 

Wstęp wolny! Zapraszamy.