Kobiety Solidarności- spotkanie z autorką i pokaz filmu

Kobiety Solidarności- spotkanie z autorką i pokaz filmu

wpis w: pierwsza strona | 0

24 listopada 2016 godz 18:00-21:00

W ramach naszego cyklu spotkań literackich Smoczy salon, tym razem będziemy gościć pisarkę i dokumentalistkę – Martę Dzido, z którą porozmawiamy o jej najnowszej książce „Kobiety Solidarności”. Rozmowa poprzedzona będzie projekcją filmu dokumentalnego autorstwa Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego – „Solidarność według kobiet”.

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, to one zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem „Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę.”

One odważyły się przeszkodzić.

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Młode kobiety, które zamiast spokoju i stabilizacji wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka, albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi.

Nie przestały.

„Przecież to kobieta dostała najwyższy wyrok w stanie wojennym. Dziesięć lat więzienia. Za co? Za ulotkę. Była przesłuchiwana na leżąco, twarzą do podłogi i z lufą przy skroni. Zamknęli jej syna, zamordowali brata. Wyjechała do Francji i do dziś nie doczekała się sprawiedliwości.

A wie pani, kto był najdłużej w ukryciu,ścigany listem gończym? Też kobieta. Nigdy jej nie złapali. Posługiwała się pseudonimami, miała różne stylizacje, fałszywe dokumenty. Jest po trzech zawałach, mieszka na Śląsku, wychowuje adoptowanych synów, ale jak trzeba, wsiada do samochodu, przyjeżdża pod Sejm i krzyczy przez megafon, co o tym wszystkim myśli.

Kto dziś pamięta ich imiona i nazwiska?
Alina Pienkowska, Ewa Ossowska, Jadwiga Chmielowska, Ewa Kubasiewicz…”
/fragment książki, s. 10-11/

o autorce:
MARTA DZIDO – dokumentalistka, pisarka, montażystka. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego „Podziemne państwo kobiet”. Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała dokumenty: „Paktofonika – hip-hopowa podróż do przeszłości”, „Downtown – miasto Downów” (nagrodzony m.in. Hollywood Eagle Documentary Award) oraz „Solidarność według kobiet” (nagrodzony m.in. Krzysztof Kieślowski Beyond Borders Award). Autorka powieści: „Ślad po mamie”, „Małż” i „Matrioszka” adaptowanych na sztuki teatralne. Publikowała teksty w antologiach: „Wolałabym nie” i „Walka jest kobietą” oraz w „Dużym Formacie”, „Lampie”, Ha!arcie”, „Przekroju”, „Magyar Lettre Internationale”, „Radarze”, „Jahrbuch Polen”. /z okładki książki „Kobiety Solidarności”/

czas trwania filmu: 103 minuty

W trakcie spotkania będzie można na miejscu kupić książkę w promocyjnej cenie oraz DVD z filmem w polskiej, angielskiej lub niemieckiej wersji; z napisami lub z lektorką, do wyboru.

Spółdzielnia jest w dostosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym dla osób poruszających się na wózkach.

Miejsce: Spółdzielnia Socjalna Wola przy ul. Smoczej 3 (Muranów)
Dojazd:
Autobusami 107(przystanek: Smocza), 157 (Nowolipie).
Od ulicy Jana Pawła tramwajami: 11, 17, 33 (Nowolipki);
Od Al. Solidarności tramwajami: 13, 20, 23, 26; autobus 171,190, 520 (ratusz Wola)

WSTĘP WOLNY
Zapraszamy!